بلبرینگ چیست ؟

بلبرینگ یا در حقیقت بال برینگ( ball bearing )  ، به معنی توپ‌ های حامل می باشد . این قطعه نوعی یاتاق یا چرخ‌ دنده چرخشی و یا توپی به حساب می آید و در هر وسیله ‌ای که می‌ چرخد به کار گرفته می شود تا مانع از ایجاد اصطکاک و سایش سطحی که در حال چرخش می باشد روی هم شود . برای نمونه ، چرخش اجسام سنگین و حرکت آن‌ ها همچون چرخ‌ های خودرو توسط بلبرینگ‌ ها میسر می باشد .

البته ناگفته نماند که بلبرینگ‌ ها در قسمت ‌های مختلف اتومبیل که امکان ایجاد اصطکاک وجود داشته ، به کار گرفته می شود . به این ترتیب تمام بلبرینگ های خودرو را به این صورت میتوان نام برد :

بلبرینگ پلوس ، بلبرینگ دینام، بلبرینگ فرمان ، بلبرینگ گیربکس ، بلبرینگ دنده چرخ ، بلبرینگ هرزگرد ، بلبرینگ اکسل

ولی به صورت کلی وظایف بلبرینگ اتومبیل در تمام این قسمت ها به سه مورد اصلی تقسیم شده است :

  1. کمک که منتقل کردن قدرت بین قطعات

به این حالت که بلبرینگ شرایط چرخش بعضی قطعات را روی هم فراهم کرده است و در عین جلوگیری از ایجاد اصطکاک در کنتقلذ کردن نیرو بین این قطعات بسیار موثر می باشد

  1. جلوگیری کردن از ایجاد اصطکاک

بلبرینگ ها علاوه بر اینکه با این کارشان ، باعث جلوگیری از اصطکاک بین قطعات شده سبب مانع از هدررفت انرژی تحت تاثیر گرمای و اصطکاک ایجاد شده هم می شود .

  1. پیشگیری کردن از سایش سطوح و قطعات

با کمک بلبرینگ از تماس ‌های تحلیلی و ایجاد خوردگی ما بین سطوح پیشگیری شده است . در نتیجه قطعات باعث آسیب‌ های ناشی از ساییدگی نمی ‌شوند .

رولبرینگ یا بلبرینگ

ساچمه ‌ها اجزا های  اصلی تشکیل دهنده بلبرینگ ‌ها می باشند که سبب تبدیل بلبرینگ به نوعی یاتاقان غلتکی می شوند . در حقیقت نوع ساچمه بلبرینگ تعیین می کند نوع بلبرینگ چه باشد و نا گفته نماند که بلبرینگ‌ ها با انواع مختلف ساچمه تولید شده اند. به این صورت که در برخی مواقع ساچمه‌ ها به حالت استوانه طراحی شده اند . در این مواقع به بلبرینگ رولبرینگ می گویند . پس میتوان گفت اجزای چرخشی بلبرینگ ‌ها در اشکال هندسی مختلفی قابل تولید هستند .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonتماس سریع