سوئیچ استارت خودرو چیست ؟

سوئیچ همان قطعه ای از خودرو می باشد که با استفاده از آن سوئیچ موتور اتومبیل روشن یا و یا خاموش می شود . محل سوئیچ استارت اکثرا در کنار غربیلک فرمان و در سمت راست آن قرار گرفته است . ( البته در نظر داشته باشید که در اتومبیل های جدید شکل و نوع سوئیچ استارت بسیار متفاوت بوده و به اصطلاح به آن کیلس استارت نام برده می شود .

در نظر داشته باشید که سوئیچ اکثرا از ۴ حالت LOCK ، ACC ، ON  وSTART  می باشد . در آزمون های آیین نامه راهنمایی و رانندگی تنها سوال که از این قسمت داده می شود به این صورت می باشد :

سوئیچ استارت اتومبیل چند حالت دارد ؟

  • سه حالت
  • پنج حالت
  • شش حالت
  • چهار حالت

با حالت اول LOCK ( لاک ) به معنی قفل است . با قرار گرفتن سوئیچ در این حالت ضمن اینکه  موتور خاموش می شود فرمان هم در حالت قفل قرار خواهد گرفت ، به این معنی  است که غربیلک فرمان چرخش نخواهد بود . لازم به ذکر می باشد تنها در این حالت می باشد که سوئیچ امکان خارچ شدن را دارد .

حالت دوم ACC ( ای.سی.سی ) که به معنی تجهیزات جانبی است . با قرار دادن سوئیچ در این حالت قادر هستید از تجهیزات جانبی برقی اتومبیل همانند رادیو استفاده کنید ؛ دراین حالت موتور در وضعیت خاموش قرار خواهد گرفت .

حالت سوم ON ( آن ) به معنی روشن است . با قرار دادن سوئیچ در این حالت سیستم های برقی ، مدار جرقه زنی و هشدارهای نمایشگر قرار گرفته در جلوی داشبورد و نشانه ها روشن می شوند ولی موتور اتومبیل همچنان خاموش باقی می ماند . پس میتوان گفت منظور از ON یا روشن بودن در این حالت ، روشن بودن موتور نیست و منظور باز بودن مدارات الکتریکی اتومبیل است .

حالت چهارم START ( استارت ) به معنی راه اندازی است . با قرار گرفتن سوئیچ در این حالت موتور راه اندازی شده و میل لنگ با سرعتی حدود 1000 دور در دقیقه شروع به دوران می کند . پس از روشن شدن موتور و برداشتن دست از روی سوئیچ به صورت مجدد به وضعیت ON باز میگردد .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Call Now Buttonتماس سریع