سوئیچ استارت خودرو چیست ؟

سوئیچ همان قطعه ای از خودرو می باشد که با استفاده از آن سوئیچ موتور اتومبیل روشن یا و یا خاموش می شود . محل سوئیچ استارت اکثرا در کنار غربیلک فرمان و در سمت راست آن قرار گرفته است . ( البته در نظر داشته باشید که در اتومبیل های جدید شکل و نوع سوئیچ استارت بسیار متفاوت بوده و به اصطلاح به آن کیلس استارت نام برده می شود .

در نظر داشته باشید که سوئیچ اکثرا از ۴ حالت LOCK ، ACC ، ON  وSTART  می باشد . در آزمون های آیین نامه راهنمایی و رانندگی تنها سوال که از این قسمت داده می شود به این صورت می باشد :

سوئیچ استارت اتومبیل چند حالت دارد ؟

  • سه حالت
  • پنج حالت
  • شش حالت
  • چهار حالت

با حالت اول LOCK ( لاک ) به معنی قفل است . با قرار گرفتن سوئیچ در این حالت ضمن اینکه  موتور خاموش می شود فرمان هم در حالت قفل قرار خواهد گرفت ، به این معنی  است که غربیلک فرمان چرخش نخواهد بود . لازم به ذکر می باشد تنها در این حالت می باشد که سوئیچ امکان خارچ شدن را دارد .

حالت دوم ACC ( ای.سی.سی ) که به معنی تجهیزات جانبی است . با قرار دادن سوئیچ در این حالت قادر هستید از تجهیزات جانبی برقی اتومبیل همانند رادیو استفاده کنید ؛ دراین حالت موتور در وضعیت خاموش قرار خواهد گرفت .

حالت سوم ON ( آن ) به معنی روشن است . با قرار دادن سوئیچ در این حالت سیستم های برقی ، مدار جرقه زنی و هشدارهای نمایشگر قرار گرفته در جلوی داشبورد و نشانه ها روشن می شوند ولی موتور اتومبیل همچنان خاموش باقی می ماند . پس میتوان گفت منظور از ON یا روشن بودن در این حالت ، روشن بودن موتور نیست و منظور باز بودن مدارات الکتریکی اتومبیل است .

حالت چهارم START ( استارت ) به معنی راه اندازی است . با قرار گرفتن سوئیچ در این حالت موتور راه اندازی شده و میل لنگ با سرعتی حدود 1000 دور در دقیقه شروع به دوران می کند . پس از روشن شدن موتور و برداشتن دست از روی سوئیچ به صورت مجدد به وضعیت ON باز میگردد .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه سایر مقالات آموزشی ما میتوانید به بخش ( اخبار و مقالات ) مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس سریع